Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe

techniki powięzioweTechniki powięziowe to najnowsze metody terapeutyczne, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w medycynie manualnej. Objęta tymi technikami przede wszystkim jest powięź piersiowo lędźwiowa.

Techniki powięziowe – sens ich stosowania

Rozmaite techniki mające na celu rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, wykorzystywane są przede wszystkim w celu poprawy wewnętrznej ruchomości miękkich tkanek, szczególnie tych znajdujących się w okolicy powięzi. Każda żywa tkanka, jaka znajduje się w ludzkim organizmie, z natury posiada zdolność do wewnętrznego poruszania się. Ruchy powodowane są przez codzienne czynności, takie jak oddychanie, skurcze naczyń krwionośnych, ruchy jelit, skurcze mięśni, ruchy gałek ocznych itp.

Jak się odbywa rozluźnianie mięśniowo-powięziowe?

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, odpowiednio stymulowane może być na dwa sposoby – bezpośredni oraz pośredni. Aktywacja sił może być zarówno wewnętrzna jak i wewnętrzna. W przypadku tych sił wewnętrznych, największy wpływ na ich powstawanie mają fizjologiczne ruchy żywych tkanek. Natomiast te zewnętrzne, wiążą się z dostarczaniem energii mechanicznej, poprzez ciężką pracę terapeuty. Jego praca polega na naciskaniu, trakcji, skręcaniu oraz rozciąganiu odpowiednich punktów na ciele.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.